Alla våra tre siter är nu livsmedelscertifierade!

Vi fortsätter att stärka vår position inom livsmedelssäkerhet. Nu är även produktionen i Simlångsdalen FSSC 22000-certifierad, vilket gör det till vår tredje och sista anläggning som i år uppnår denna globalt erkända certifiering. Med denna milstolpe kan vi stolt erbjuda både kartong- och wellpappförpackningar under samma höga standard för livsmedelssäkerhet.

En resa mot kvalitet och trygghet

Vår certifieringsresa har varit noggrant planerad och helhetsinriktad. Marijeta Ristic, som lett arbetet över alla tre anläggningar, beskriver processen så här:

”Certifieringsresan började med ett tydligt syfte – att tänka 360°, att se helheten där varje detalj, varje rutin och varje person verkligen räknas. Det har varit en process för att bygga något som verkligen håller över tid. Ett starkt och levande Food Management System som knyter samman alla delar av vår organisation. Vi har investerat tid, energi och hjärta för att skapa en grund som stödjer kontinuerligt lärande och förbättring, drivet av samma nyfikenhet som satte igång denna resa från början,” säger Marijeta.

Vad den tredje certifieringen betyder

Med den tredje certifieringen stärker vi vår position som en pålitlig partner för kunder inom livsmedelsindustrin.

”Det är ett stolt ögonblick för oss alla. Denna certifiering förenar våra tre anläggningar under en gemensam ram och säkerställer att allt vi producerar uppfyller samma höga standarder för kvalitet och livsmedelssäkerhet. För våra kunder innebär det trygghet – att veta att varje produkt tillverkas med omsorg, ansvar och noggrannhet, oavsett var den produceras. Det markerar också nästa steg i vår resa, att fortsätta utvecklas tillsammans med våra kunder, där innovation, kvalitet och förtroende går hand i hand,” avslutar Marijeta.

För mer info angående vår livsmedelscertifiering, vänligen kontakta Marijeta Ristic via mail: marijeta.ristic@frontpac.se

Livsmedelscertifierade förpackningar FrontPac
Dela inlägget: